Türkiye-ABD Fikri Mülkiyet Hakları Çalışma Grubu

Türkiye ile ABD Ticaret ve Yatırım Çerçeve Anlaşması (TIFA) hükümleri uyarınca oluşturulan TIFA Konseyi’nin 13 Temmuz 2011 tarihinde gerçekleştirilen VIII. Dönem toplantısında; telif hakları alanında ülke uygulamalarının paylaşılması, iyi uygulama örneklerinin karşılıklı istişare edilmesi ve iki ülke arasında işbirliği sağlanması suretiyle bu alanda yapılan yatırımların artırılması amacıyla; Türkiye ile ABD arasında Telif Hakları ve Bağlantılı Haklar Çalışma Grubu kurulmasına karar verilmiştir.
Bu kapsamda, 3 Ağustos 2011 ve 30 Ocak 2012 tarihlerinde Kültür ve Turizm Bakanlığı ve ABD Büyükelçiliği yetkililerinin katılımıyla Telif Hakları Genel Müdürlüğünde iki hazırlık toplantısı gerçekleştirilmiştir.
Türkiye-ABD Telif Hakları ve Bağlantılı Haklar Çalışma Grubu’nun ilk toplantısı 7 Mart 2012 tarihinde ABD Büyükelçiliğinde düzenlenen video konferans yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Toplantıda, Çalışma Grubunun genel çalışma usulleri ile ilgili görüşler paylaşılmış ve Nisan ayında yapılması planlanan 2. Çalışma Grubu toplantısının taslak gündemi belirlenmiştir.
2. çalışma toplantısı 25 Nisan 2012 tarihinde yapılmıştır. Bu toplantı ile ilgili detaylara bu linkden ulaşabilirsiniz.