Neredeyim : Haberler > 3-11 Ekim 2016 Tarihlerinde Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü (Wıpo) 56.Genel Kurulunda “Türk Kültürü Ve Coğrafi İşaretler Sergisi” Etkinliği Gerçekleştirildi

3-11 Ekim 2016 Tarihlerinde Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü (Wıpo) 56.Genel Kurulunda “Türk Kültürü Ve Coğrafi İşaretler Sergisi” Etkinliği Gerçekleştirildi

   Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü (WIPO), ülkeler arasında işbirliği ortamı yaratarak fikri mülkiyet hakları alanında uluslararası sözleşmeler akdedilmesine öncülük etmek, ülkelere hukuki ve teknik anlamda destek sağlamak amacıyla Birleşmiş Milletler (BM) çatısı altında kurulmuş uluslararası uzman bir kuruluş olup merkezi İsviçre’nin Cenevre kentindedir. 

                                   

WIPO ile ilişkilerimiz Genel Müdürlüğümüz ve Türk Patent Enstitüsü(TPE) tarafından fikri ve sınai haklar başlıkları altında sürdürülmekte, fikri mülkiyet sisteminin geliştirilmesine destek sağlayabilecek tüm teknik komite toplantıları ve Genel Kurul toplantıları takip edilmektedir. WIPO bünyesinde yürütülen ve tüm üye ülkelerin temsilcilerinin katılım sağladığı bu toplantıların yanı sıra ülkelerin talepleri doğrultusunda WIPO tarafından ayrı bir kültürel ve yan etkinlikler programı da oluşturulmaktadır.

WIPO’nun geçmiş “Yan Etkinlikler (Side Events) Programları”na bakıldığında üye ülkeler tarafından  küçük söyleşilerin yanı sıra, film gösterileri, coğrafi işaret sergileri, müzik dinletileri, halk dansları gösterileri gibi etkinlikler yapıldığı ve ayrıca yöresel tatlar ve coğrafi işaret almış ikramların yer aldığı resepsiyonların düzenlendiği, katılım sağlanan geçmiş toplantılar süresince de bu tarz yan etkinliklerin ülke tanıtımında ciddi rol oynadığı ve WIPO toplantılarına katılan büyükelçi ve delege düzeyinde yaklaşık 600 temsilciye doğrudan ulaşmak adına önemli bir mecra olduğu gözlenmiştir.

 

1976'dan beri üyesi olduğumuz WIPO nezdinde ilk kez Bakanlığımız ve TPE’nin ortak katılımıyla 3-11 Ekim 2016 tarihleri arasında gerçekleştirilen WIPO 56 ncı Genel Kurul’unda; geleneksel değerlerimizin yer aldığı ve tüm dünya ülkeleri temsilcileriyle buluşma şansı yakaladığımız “Türk Kültürü ve Coğrafi İşaretler Sergisi” açılmıştır.  

 

Genel Müdürlüğümüz ve Türk Patent Enstitüsü ortak koordinasyonunda Bakanlığımız ilgili birimleri olan Tanıtma Genel Müdürlüğü, Zürih Kültür ve Tanıtma Müşavirliği, Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü ve Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü’nün de katkılarıyla organize edilen etkinliğimizin açılışı,  4 Ekim 2016 tarihinde WIPO Genel Direktörü Sn.Francis GURRY, Dünya Ticaret Örgütü Türkiye Daimi Temsilcisi Büyükelçi Sn. Haluk ILICAK, TPE Başkanı Prof. Habip ASAN ve Kültür ve Turizm Bakanlığı temsilcileri tarafından gerçekleştirilmiştir. 

 

Geleneksel Türk müziği dinletisi ile açılışı yapılan etkinlikte;  ülkemizdeki fikri mülkiyet sistemini (Telif Hakları Genel Müdürlüğü ve Türk Patent Enstitüsü’nün idari yapılanması ve yürütülen faaliyetler) anlatmak üzere kurumsal tanıtım materyalleri sunulmuş ve katılımcılara bilgi verilmiştir. TEDA projesi aracılığıyla çevirisi yapılmış olan Türk Edebiyatının seçkin örnekleri ile Avrupa Birliği nezdinde de tescilli olan “coğrafi işaret” almış ve dünya çapında üretildikleri şehirlerin adlarıyla anılma ayrıcalığına sahip olmuş geleneksel lezzetlerimizin tanıtım ve ikramı yapılmıştır. (Antep Baklavası, Aydın İnciri, Gemlik Zeytini, Giresun Tombul Fındığı, Malatya Kayısısı, Mersin Cezeryesi, Safranbolu Lokumu, Afyon Mermeri, Antep Kutnu Kumaşı, Antep Sedef El İşlemeciliği, Devrek Bastonu, Eskişehir Lületaşı, İznik Çinisi, Oltu Taşı, Görece Nazar Boncuğu, Gönen İğne Oyası, Erzincan Bakır İşlemeciliği, Kütahya Çinisi, Hereke Halısı, Mardin Taşı ile Trabzon Telkâriye ve Hasırı). 

 

Ülkemiz tanıtıcı materyallerinin dağıtılmasının yanısıra ülkemize ait el sanatlarını canlı olarak icra eden sanatçı ve ustalarımızla (ebru, hereke halısı dokuma, telkari yapımı vb.) ülkemize ait kültürel değerlerimizin, etkileyici bir biçimde WIPO üyesi 189 ülkenin büyükelçileri ile alanında uzman fikri ve sınai mülkiyet sistemi temsilcileriyle buluşması sağlanmıştır. 

Galeri İçin Resmin Üzerine Tıklayınız

Eklenme Tarihi: 14.10.2016 | Güncellenme Tarihi: 24.11.2016