Neredeyim : Haberler > Bandrol Uygulaması Korsanlıkla Mücadelede Etkin Rol Oynuyor.

Bandrol Uygulaması Korsanlıkla Mücadelede Etkin Rol Oynuyor.

Bandrol Uygulaması Korsanlıkla Mücadelede Etkin Rol Oynuyor.

 

Telif hakkı ihlallerinin, ülkelerin kültür ve sanat hayatına, ekonomisine ve uluslararası platformda saygınlığına verdiği zarar göz önünde bulundurularak; korsanlığın önlenmesi, ihlallerin tespitinin kolaylaşması ile uygulayıcı birimlere denetim, kovuşturma ve yargılama faaliyetlerinde yardımcı olunması amacıyla Bakanlığımız tarafından sinema ve müzik eserleri için 1986,  kitaplar için ise 1995 yılından itibaren bandrol sistemi uygulanmaktadır.

Bandrol sisteminin etkin şekilde yürütülmesi ve bandrol sahteciliğinin önüne geçilmesi adına Bakanlığımızca bastırılan bandrollerde çeşitli güvenlik önlemleri alınmıştır. Yalnızca Bakanlığımızca tedarik edilen elektro-optik cihazlar ile görülebilen “lazer şifre”, “mikro text ve nano text yazılar”, “3D hareketli logo”, “dotmatrix efektler”, “güvenlik işaretleyicisi” gibi güvenlik önlemleri, sistemin etkinliğinde önemli rol oynamaktadır. Ayrıca yine Bakanlığımızca tedarik edilen UV cihazlarla tespit edilebilen, bandrol hammaddesine eklenen ultraviyole (UV) mürekkep ile bandrollerin kopyalanmasının önüne geçilmektedir.

Bandrollerde bulunan güvenlik özelliklerinin yanı sıra bandrol ihlallerini tespit etmek amacıyla denetimler gerçekleştirmek üzere 81 ilde Denetim Komisyonları faaliyet göstermektedir. Bakanlığımız ile İçişleri Bakanlığı arasında imzalanan İşbirliği Protokolü kapsamında denetimlerini sürdüren ve korsanlıkla mücadelede kilit öneme sahip olan il denetim komisyonları, son yıllarda büyük üretim merkezlerine yönelik operasyonlara ağırlık vermek suretiyle korsanın kaynağında engellenmesinde başarılı sonuçlar elde etmiştir.

Korsanlık denetimlerindeki başarıların devam etmesini teminen il denetim komisyonları teknik donanım/cihazlar ile desteklenmektedir. Bu kapsamda karekod sistemine sahip yeni nesil bandrollerin orijinalliğinin tespitini ve esere ilişkin bilgilere ulaşılmasını sağlayan karekod okuyucu cihazlar ile lazer şifreleri okuyabilen ve denetimlerin daha hızlı yapılmasını sağlayan lazer şifre okuyucu elektro-optik cihazlar 81 İl Denetim Komisyonunun hizmetine sunulmuştur. Dağıtımı gerçekleştirilen 400 kadar cihaz ile il denetim komisyonları tarafından operasyonlar, etkin ve hızlı bir şekilde sürdürülmektedir.

Bunlara ek olarak, akıllı telefonlar üzerinden hizmete sunulan uygulama ile akıllı telefon kullanan yurttaşların da bandrollerin üzerindeki karekodun okutulması vasıtasıyla esere ilişkin bandrol bilgilerini sorgulama imkanı bulunmaktadır.

Galeri İçin Resmin Üzerine Tıklayınız

Eklenme Tarihi: 20.05.2019 | Güncellenme Tarihi: 20.05.2019