Neredeyim : Haberler > “Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü (WIPO) Genel Kurul Toplantılarının 55 inci Serisi” 5 – 14 Ekim 2015 tarihleri arasında Cenevre’de Gerçekleştirildi

“Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü (WIPO) Genel Kurul Toplantılarının 55 inci Serisi” 5 – 14 Ekim 2015 tarihleri arasında Cenevre’de Gerçekleştirildi

“WIPO Üyesi Ülkeler Kurulları Toplantılarının 55 inci Serisi Genel Kurul toplantısı 5 – 14 Ekim 2015 tarihleri arasında İsviçre’nin Cenevre kentinde gerçekleştirildi. 180 ülkeden binin üzerinde yetkilinin iştirak ettiği toplantıya Türkiye Delegasyonu olarak ülkemizi temsilen Dünya Ticaret Örgütü Daimi Temsilciliğimiz, Türk Patent Enstitüsü temsilcileri ile Genel Müdürümüz Ali Atlıhan tarafından katılım sağlanmıştır.

Toplantıda, sınai-fikri mülkiyet hakları ile örgüt bütçesi/idari işleyişine ilişkin temel kararlar alındı. Bunun yanı sıra, yeni harici ofislerin açılması konusunda rehber ilkeler belirlendi ve 2016-2017 ve 2018-2019 dönemlerinde yer konusunda ise Afrika’ya öncelik verecek şekilde en fazla 3 yeni ofisin açılması kararlaştırıldı.

Genel Kurul gündeminde yer alan diğer bir madde ise, Telif Hakları ve Bağlantılı Haklar Daimi Komitesi-SCCR (Standing Committe On Copyright and Related Rights) çalışmaları oldu. Bu gündem maddesi çerçevesinde Genel Kurul, komitenin önceki çalışma raporunu kabul etti ve Radyo-TV yayını yapan kuruluşların haklarının korunmasına dair uluslararası anlaşma taslağı ile kütüphaneler, arşivler, eğitim ve araştırma kurumları ve diğer engellilere yönelik telif haklarına ilişkin kısıtlama ve istisnalar konusunda uluslararası yasal enstrüman oluşturulmasına ilişkin çalışmaların devam etmesine karar verdi.

Öte yandan, söz konusu toplantılar sırasında, İngiltere Patent Ofisi (IPO) yetkilileri başta olmak üzere, diğer WIPO üye ülkeleri üst düzey temsilcileri ile telif hakları alanında yürütülen çalışmalar ve gerçekleştirilebilecek ortak projeler hakkında ikili görüşmeler gerçekleştirildi ve işbirliğine yönelik olumlu adımlar atıldı.

Detaylı bilgi için: http://www.wipo.int/pressroom/en/articles/2015/article_0013.html

 

Galeri İçin Resmin Üzerine Tıklayınız

Eklenme Tarihi: 04.11.2015 | Güncellenme Tarihi: 04.11.2015