Neredeyim : Haberler > Erzurum’da hakim ve savcıların eğitimi gerçekleştirildi

Erzurum’da hakim ve savcıların eğitimi gerçekleştirildi

Türkiye–AB mali işbirliği programlaması kapsamında 10 Ekim 2016 tarihinde başlayan ve Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Yunanistan-Danimarka Konsorsiyumu ile ortaklaşa yürütülen “Telif Haklarına Dayalı ve Kreatif Endüstrilerin Teşvik Edilmesi Odaklı Olarak Türkiye Telif Hakları Sisteminin Güçlendirilmesi” başlıklı AB Eşleştirme Projesi kapsamın'da bölgede çalışan hakim ve savcılara yönelik hazırlanan eğitim programının ikincisi 7-8 Temmuzda Erzurum’da gerçekleştirilmiştir.

 

Kültür ve Turizm Bakanlığınca iki yıla yakın bir sürede tamamlanacak olan projenin hedefleri arasında telif hakları alanındaki uygulamanın en önemli öğelerinden olan hakim ve savcıların eğitimi yer almaktadır. Proje kapsamında, fikri haklar alanında görev yapan yargı mensuplarına yönelik olarak, Bölge Adliye Mahkemelerinin bulunduğu 7 ilde ve bağlı illerde görev yapan hakim ve savcıların katılımı ile eğitim seminerleri gerçekleştirilmektedir.

 

Bu eğitimler, 6769 sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu ile kurulmuş olan Fikri Mülkiyet Akademisi bünyesinde, telif haklarına yönelik eğitimleri gerçekleştirmek üzere Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğünde oluşturulan Telif Hakları Eğitim Merkezi ve Türkiye Adalet Akademisi işbirliği ile yürütülmektedir. Eğitimlerden ilki 5-6 Mayıs 2017’de Samsun’da, Yargıtay ilgili dairelerinden üyeler, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Türkiye Adalet Akademisi temsilcileri, akademisyenlerin ve AB uzmanlarının katılımı ile bölgede görev yapan yaklaşık 70 Hakim ve Savcıya yönelik olarak gerçekleştirilmiştir.

 

Söz konusu eğitim seminerlerinin ikincisi 7-8 Temmuz 2017 tarihlerinde Erzurum’da gerçekleştirilmiştir. Seminere, Yargıtay Birinci Başkanı Sayın İsmail Rüştü CİRİT,  Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sayın Mehmet AKARCA, Yargıtay Birinci Başkan Vekili Abdülhalik YILDIZ, Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Sayın Ömer ARISOY, Telif Hakları Genel Müdürü Sayın Dinçer ATEŞ ve Türkiye Adalet Akademisi Başkanı Sayın Yılmaz AKÇİL katılım sağlamıştır.

Galeri İçin Resmin Üzerine Tıklayınız

Eklenme Tarihi: 13.07.2017 | Güncellenme Tarihi: 13.07.2017