Neredeyim : Haberler > TÜRKİYE –AB FİKRİ MÜLKİYET HAKLARI ÇALIŞMA GRUBU 7. TOPLANTISI ANKARA’DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

TÜRKİYE –AB FİKRİ MÜLKİYET HAKLARI ÇALIŞMA GRUBU 7. TOPLANTISI ANKARA’DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

TÜRKİYE –AB FİKRİ MÜLKİYET HAKLARI ÇALIŞMA GRUBU 7. TOPLANTISI ANKARA’DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

16 KASIM 2017

AB-Türkiye Fikri Mülkiyet Hakları Çalışma Grubu, ülkemizin Avrupa Birliğine katılım müzakereleri çerçevesinde müzakereye açılan 7 numaralı "Fikri Mülkiyet Hukuku" faslının kapanış kriterlerinden biri olarak öngörülmüş ve bu çalışma grubunun ilk toplantısı, 18 Mayıs 2011 tarihinde gerçekleştirilmiştir. Her yıl düzenli olarak Avrupa Birliği Komisyonu, AB Türkiye Delegasyonu ve ülkemizin fikri mülkiyet hukuku ile ilgili tüm kurumlarının katılımıyla gerçekleştirilmekte olan bu toplantılarda uygulamaya ve AB ile Türkiye mevzuatına ilişkin olarak kapsamlı görüşmeler gerçekleştirilmekte ve karşılıklı tecrübeler paylaşılmaktadır.

AB-Türkiye Fikri Mülkiyet Hakları Çalışma Grubu’nun yedinci toplantısı 16 Kasım 2017 tarihinde, Bakanlığımız Emek Hizmet Binasında tarafların karşılıklı mutabakatıyla oluşturulmuş olan gündem çerçevesinde Bakanlığımız koordinatörlüğünde gerçekleştirilmiştir. 

Toplantıda, iki tarafın ortak mutabakatıyla hazırlanan toplantı gündemi çerçevesinde gerek ülkemizde gerekse AB’de bu alanda yaşanan gelişmeler detaylı şekilde değerlendirilmiştir.

Öğleden önce ve öğleden sonra olmak üzere iki ana oturumdan oluşan toplantının sabah oturumunda ticari sırlar, tükenme ilkesi, markalar, tasarım hakları, uygulama, arama ve el koyma kararları, Türkiye’deki gümrük tedbirleri gibi konular ele alınmış ve katılan kurum temsilcileri tarafından bunlara ilişkin sunumlar da gerçekleştirilmiştir.

 

Öğleden sonraki oturumda sektör temsilcileri toplantıya katılmış olup; arama ve el koyma kararları konusunda uygulamada karşılaşılan sorunlar, imha prosedürü, gümrükte karşılaşılan sorunlar, taklit ve korsanla mücadele sürecinde uygulamada karşılaşılan sorunlar gibi konularda görüşlerini dile getirmişlerdir.

 

Bir sonraki çalışma grubu toplantısının 2018 yılı Ekim ayı içerisinde Ankara’da düzenlenmesi öngörülmektedir.

Galeri İçin Resmin Üzerine Tıklayınız

Eklenme Tarihi: 20.12.2017 | Güncellenme Tarihi: 20.12.2017