Neredeyim : Haberler > TÜRKİYE –AB FİKRİ MÜLKİYET HAKLARI ÇALIŞMA GRUBU 8. TOPLANTISI ANKARA’DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

TÜRKİYE –AB FİKRİ MÜLKİYET HAKLARI ÇALIŞMA GRUBU 8. TOPLANTISI ANKARA’DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

2011 yılından bu yana her yıl düzenli olarak Avrupa Birliği Komisyonu, AB Türkiye Delegasyonu ve ülkemizin fikri mülkiyet hukuku ile ilgili tüm kurumlarının katılımıyla gerçekleştirilmekte olan AB-Türkiye Fikri Mülkiyet Hakları Çalışma Grubu 8. toplantısı bu sene 4 Aralık 2018 tarihinde gerçekleştirilmiştir. 
Bakanlığımız koordinatörlüğünde gerçekleştirilen toplantıda, tarafların karşılıklı mutabakatıyla oluşturulmuş olan gündem çerçevesinde,  AB ile ülkemiz fikri mülkiyet hakları mevzuatı ile uygulamaya ilişkin kapsamlı görüşmeler gerçekleştirilmiş, karşılıklı tecrübeler paylaşılmış ve gerek ülkemizde gerekse AB’de bu alanda yaşanan gelişmeler detaylı şekilde değerlendirilmiştir. 
Öğleden önce ve öğleden sonra olmak üzere iki ana oturumdan oluşan toplantının sabah oturumunda ticari sırlar, markalar, uygulama, arama ve el koyma kararları, Türkiye’deki gümrük tedbirleri gibi konular ele alınmış ve katılan kurum temsilcileri tarafından bu konulara ilişkin sunumlar da gerçekleştirilmiştir. Ayrıca AB komisyonu tarafından Avrupa Birliği üye ülkelerindeki uygulamaları anlatan açıklamalar yapılmıştır. 

Öğleden sonraki oturumda sektör temsilcileri toplantıya katılmış olup; arama ve el koyma kararları konusunda uygulamada karşılaşılan sorunlar, imha prosedürü, gümrükte karşılaşılan sorunlar, taklit ve korsanla mücadele sürecinde uygulamada karşılaşılan sorunları ve taslak telif hakları yasasına ilişkin görüşlerini dile getirmişlerdir.  
Bir sonraki çalışma grubu toplantısının 2019 yılı sonbahar aylarında Ankara’da düzenlenmesi hususu her iki tarafça kabul edilerek toplantı sonlandırılmıştır. 

Galeri İçin Resmin Üzerine Tıklayınız

Eklenme Tarihi: 05.12.2018 | Güncellenme Tarihi: 05.12.2018