Neredeyim : Haberler > TÜRKİYE ULUSLARARASI TELİF HAKLARI İŞBİRLİĞİ PROJESİ İLE 15 ÜLKEYİ UKRAYNA’DA BULUŞTURUYOR

TÜRKİYE ULUSLARARASI TELİF HAKLARI İŞBİRLİĞİ PROJESİ İLE 15 ÜLKEYİ UKRAYNA’DA BULUŞTURUYOR

Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğünün desteğiyle Türk Dünyası Vakfı tarafından yürütülen Uluslararası Telif Hakları ve Bağlantılı Haklar Alanında İşbirliği Projesiyle, Balkanlar ve Orta Asya’daki 16 ülkenin (Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Tacikistan, Türkmenistan, Gürcistan, Azerbaycan, Ukrayna, Moldova, Makedonya, Arnavutluk, Karadağ, Kosova, Sırbistan, Bosna Hersek ve Türkiye) katılımıyla telif hakları alanında bir işbirliği platformu oluşturuluyor.

Bölge Ülkelerinin Telif Hakları Alanındaki Çalışmalarını Paylaşacakları Masayı Türkiye Kuruyor:

Projenin temel amacı; belirtilen ülkelerdeki telif hakları uygulamalarının mevcut durumunu ortaya koymak, karşılıklı değerlendirmelerle iyi ülke uygulamaları konusunda bilgi paylaşımında bulunmak ve işbirliğini sürdürülebilir hale getirmek.

Balkanlar ve Orta Asya ülkelerinin katılımıyla gerçekleşen çalıştaylarda ülkelerin temsilcileri kendi ülkelerindeki telif hakları uygulamaları, yasal düzenlemeler, sorunlar, fiziki ve dijital korsanlıkla mücadele yöntemleri, toplu hak takibine ilişkin konuları ve önerilerini görüşüyor, bilgi paylaşımında bulunuyorlar. Proje sonucunda oluşturulacak çalıştay sonuç raporları ve ülkelerin telif hakları mevzuatlarına yönelik bilgiler yer aldığı bir veri tabanı oluşturulacak.

İşbirliği Projesinin Dördüncü Çalıştayı Ukrayna’da Gerçekleşecek:

Proje kapsamında dördüncü çalıştay, 15 - 16 Mart 2018 tarihlerinde Ukrayna’nın başkenti Kiev’de gerçekleştirilecek. 5 ayrı ülkede 5 çalıştay düzenlenmesi şeklinde planlanan projenin ilk çalıştayı “Dijital Alan ve Fiziksel Korsanlıkla Mücadele Yöntemleri” başlığıyla 16-17 Ekim 2017 tarihlerinde Kazakistan’ın kültür başkenti Almatı şehrinde, ikinci çalıştay “Telif Hakları ve Bağlantılı Haklar Alanında Temel Yasal Düzenlemeler ve İdari Yapılanma” başlığıyla 4-5 Aralık 2017 tarihlerinde Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da, üçüncü çalıştay ise 08 - 09 Şubat 2018 tarihlerinde Gürcistan’ın başkenti Tiflis’te yapılmıştı.

Ukrayna’nın başkenti Kiev’de gerçekleştirilecek olan dördüncü çalıştay ise; " Telif  Hakları  Alanında  Toplu  Hak  Yönetimi  ve  Meslek  Birliklerine  İlişkin  Temel Düzenlemeler” başlığıyla gerçekleştirilecek. Çalıştayda Türkiye’nin Ukrayna Büyükelçisi Yönet Can TEZEL, Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Nihat GÜL, Telif Hakları Genel Müdürü Dr. Şaban KARATAŞ ve TRT Genel Müdür Yardımcısı Fethi Fahri KAYA ülkemizi temsil edecektir. Diğer taraftan, Türk Dünyası Vakfı Genel Sekreteri Dr. Adnan TEKŞEN de toplantıya katılım sağlayacaktır. Ukrayna’yı ise Ekonomik Kalkınma ve Ticaret Bakanlığı Bakan Yardımcısı Mukhailo TITARCHUK temsil edecektir.

Bölge Ülkeleri Telif Hakları Alanında Dünyada Etkili Olacak Bir Birliktelik Kuruyor

Avrupa Birliği tarafından şekillendirilen ve yön gösterilen bir alan olan telif hakları alanında, ülkeler, geniş bir paydaş grubuyla ilk kez Türkiye’nin girişimiyle oluşturulan bağımsız bir platformda biraraya geliyor. Birbirlerinin eserlerini yoğun olarak takip eden ve kültürel olarak etkileşim halindeki ülkelerin kamu otoritelerinin katkılarıyla başlayan birlikteliğin, ilerleyen dönemde meslek birlikleri, sanatçılar ve yapımcılar arasındaki işbirliğiyle devam etmesi öngörülüyor.

Proje Katılımcı Ülkelerin Yoğun İlgisini Çekiyor

Türkiye ile güçlü tarihsel bağları bulunan bölge ülkeleri, telif hakları alanında geniş bir coğrafyada gerçekleştirilen etkinlikler bakımından ilk olma özelliğini taşıyan projeye yoğun ilgi gösteriyorlar. Gerçekleştilen ilk üç çalıştaya katılan ülke temsilcileri, telif hakları gibi uluslararası işbirliği ve bilgi paylaşımına açık bir konunun kapsamlı bir proje altında teknik toplantılar aracılığıyla gündeme getirilmesi konusundaki memnuniyetlerini ifade etmişlerdi.

 

 

Galeri İçin Resmin Üzerine Tıklayınız

Eklenme Tarihi: 15.03.2018 | Güncellenme Tarihi: 15.03.2018