Neredeyim : Haberler > TÜRKİYE “ULUSLARARASI TELİF HAKLARI İŞBİRLİĞİ PROJESİ” İLE 15 ÜLKEYİ BU KEZ BOSNA HERSEK’TE BULUŞTURDU

TÜRKİYE “ULUSLARARASI TELİF HAKLARI İŞBİRLİĞİ PROJESİ” İLE 15 ÜLKEYİ BU KEZ BOSNA HERSEK’TE BULUŞTURDU

TÜRKİYE “ULUSLARARASI TELİF HAKLARI İŞBİRLİĞİ PROJESİ”  İLE 15 ÜLKEYİ  BU KEZ  BOSNA HERSEK’TE BULUŞTURDU

4-5 Aralık 2017

Bosna Hersek/ Saraybosna

 

Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğünün desteğiyle Türk Dünyası Vakfı tarafından yürütülen Uluslararası Telif Hakları ve Bağlantılı Haklar Alanında İşbirliği Projesiyle, Balkanlar ve Orta Asya’daki 15 ülke ve Türkiye’nin (Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Tacikistan, Türkmenistan, Gürcistan, Azerbaycan, Ukrayna, Moldova, Makedonya, Arnavutluk, Karadağ, Kosova, Sırbistan, Bosna Hersek) katılımıyla telif hakları alanında bir işbirliği platformu oluşturulmuş ve ilki Kazakistan’ın Almatı kentinde düzenlenen çalıştaylar serisinin ikincisi bu sefer Bosna Hersek’in Saraybosna kentinde düzenlenmiştir.

 

Projenin temel amacı; belirtilen ülkelerdeki telif hakları uygulamalarının mevcut durumunu ortaya koymak, karşılıklı değerlendirmelerle iyi ülke uygulamaları konusunda bilgi paylaşımında bulunmak ve işbirliğini sürdürülebilir hale getirmek.

 

Balkanlar ve Orta Asya ülkelerinin katılımıyla gerçekleşen çalıştaylarda ülkelerin temsilcileri kendi ülkelerindeki telif hakları uygulamaları, yasal düzenlemeler, sorunlar, fiziki ve dijital korsanlıkla mücadele yöntemleri, toplu hak takibine ilişkin konuları ve önerilerini görüşüyor, bilgi paylaşımında bulunuyorlar. Proje sonucunda oluşturulacak çalıştay sonuç raporları ve ülkelerin telif hakları mevzuatlarına yönelik bilgiler yer aldığı bir veri tabanı oluşturulacaktır.

 

Proje kapsamında ikinci çalıştay Bosna Hersek’in Saraybosna şehrinde 4-5 Aralık tarihlerinde gerçekleştirilmiştir. Projenin ilk etkinliği “Dijital Alan ve Fiziksel Korsanlıkla Mücadele Yöntemleri” başlığıyla 16-17 Ekim 2017 tarihlerinde Kazakistan’ın Almatı şehrinde yapılmıştı. İkinci çalıştayın başlığı ise “Telif Hakları ve Bağlantılı Haklar Alanında Temel Yasal Düzenlemeler ve İdari Yapılanma”olarak belirlenmiştir.

Çalıştayın açılışını Bosna Hersek Eğitim ve Bilim Bakanı Elvira Dilberoviç gerçekleştirmiştir. Saraybosna Türkiye Büyükelçisi Haldun KOÇ açılış konuşmaları ile çalıştayımızı şereflendirmiş ve Telif Hakları Genel Müdürü Dinçer Ateş ve Türk Dünyası Vakfı Başkanı Adnan Tekşen çalıştayda ülkemizi temsilen başkanlık yapmışlardır.

 

Avrupa Birliği tarafından şekillendirilen ve yön gösterilen bir alan olan telif hakları bakımından ülkeler geniş bir paydaş grubuyla Almatı’dan sonra ikinci kez yeniden  Türkiye’nin girişimiyle biraraya gelmişlerdir. Birbirlerinin eserlerini yoğun olarak takip eden ve kültürel olarak etkileşim halindeki ülkelerin kamu otoritelerinin katkılarıyla başlayan birlikteliğin, ilerleyen dönemde meslek birlikleri, sanatçılar ve yapımcılar arasındaki işbirliğiyle devam etmesi öngörülmektedir.

 

Türkiye ile güçlü tarihsel bağları bulunan bölge ülkeleri, telif hakları alanında geniş bir coğrafyada gerçekleştirilen etkinlikler bakımından ilk olma özelliğini taşıyan projeye yoğun ilgi göstermekte olup üçüncü çalıştayıın Şubat ayında Ukrayna’nın Kiev kentinde yapılması için çalışmalar başlatılmıştır.

Galeri İçin Resmin Üzerine Tıklayınız

Eklenme Tarihi: 20.12.2017 | Güncellenme Tarihi: 20.12.2017