Neredeyim : Haberler > Türkiye-Ab Fikri Mülkiyet Hakları Çalışma Grubu’nun 6 Ncı Toplantısı 26 Mayıs 2016 Tarihinde Mövenpick Otelde Gerçekleştirildi

Türkiye-Ab Fikri Mülkiyet Hakları Çalışma Grubu’nun 6 Ncı Toplantısı 26 Mayıs 2016 Tarihinde Mövenpick Otelde Gerçekleştirildi

Fikri Mülkiyet Hukuku Çalışma Grubu, ülkemizin Avrupa Birliğine katılım müzakereleri çerçevesinde müzakereye açılan 7 numaralı "Fikri Mülkiyet Hukuku" faslının kapanış kriterlerinden biri olarak öngörülmüş ve bu çalışma grubunun ilk toplantısı, 18 Mayıs 2011 tarihinde gerçekleştirilmişti. Her yıl düzenli olarak Avrupa Birliği Komisyonu, AB Türkiye Delegasyonu ve ülkemizin fikri mülkiyet hukuku ile ilgili tüm kurumlarının katılımıyla gerçekleştirilmekte olan bu toplantılarda gerek uygulama gerekse AB ve Türkiye mevzuatına ilişkin olarak kapsamlı görüşmeler gerçekleştirilmekte ve karşılıklı tecrübeler paylaşılmaktadır.

“Fikri Mülkiyet Hakları Çalışma Grubu”nun altıncı toplantısı, 26 Mayıs 2016 tarihinde, Ankara Mövenpick Otel’de Bakanlığımız koordinatörlüğünde gerçekleştirilmiş  ve anılan  toplantıya; Bakanlığımız, Türk Patent Enstitüsü, Adalet Bakanlığı, Avrupa Birliği Bakanlığı,  İçişleri Bakanlığı,  Emniyet Genel Müdürlüğü, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı ve Ekonomi Bakanlığı yetkilileri ile AB Komisyonu’nunu temsilen  Sn. Marianne GUMAELIUS, Sn.Pierre-Yves ANDRAU ve Sn. Balazs GARGYA tarafından katılım sağlandı. Ayrıca marka-patent ve telif alanında faaliyet gösteren özel sektör temsilcileri toplantının kendilerine ayrılan bölümünde, toplantı gündeminde yer alan konulara ilişkin görüşlerini sunma fırsatı buldular.

Toplantıda telif hakları ve sınai mülkiyet alanlarında Avrupa Birliği ve Türkiye nezdindeki güncel gelişmeler ele alınarak bilgi paylaşımında bulunuldu. Sınai Mülkiyet Kanun Taslağı ile telif hakları alanında yürütülen mevzuat değişikliği çalışmalarına ilişkin gelişmeler konusunda bilgi verildi.

Önümüzdeki yıl  Çalışma Grubu Toplantısının Nisan Ayı içerisinde yapılması konusunda taraflar prensipte görüş birliğine vardılar.  

Galeri İçin Resmin Üzerine Tıklayınız

Eklenme Tarihi: 07.06.2016 | Güncellenme Tarihi: 22.11.2016