T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞITELİF HAKLARI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
Neredeyim : Duyurular > Mobil Bandrol Uygulaması Hakkında Önemli Duyuru

Mobil Bandrol Uygulaması Hakkında Önemli Duyuru

Eser sahiplerinin haklarının etkin şekilde korunması amacıyla Bakanlığımızca yürütülen bandrol uygulaması, ülkemizde korsanlıkla mücadelede önemli kazanımlar elde edilmesini sağlamıştır. Bandrol işleminde ilgili Yönetmelik gereğince eser sahiplerinin yayınevlerine verdikleri yetki belgeleri incelenerek korsan çoğaltımın önüne geçilmesi hedeflenmektedir. 

Genel Müdürlüğümüz web sitesinde, bandrol alınan kitaplara ilişkin veriler belirli bir tarih itibariyle sorgulanabilmektedir. Bu panel aracılığıyla, Eser Adı, Eser Türü, Yazarı, Çevirmen, Baskı Sayısı, Yayın Evi ve Satış Tarihi verilerine ulaşılabilmektedir.

Ayrıca eser sahipleri, hak sahibi oldukları eserlere ilişkin gerçekleştirilmiş bandrol satışlarını e-devlet üzerinden görüntüleyebilir veya  detaylı bilgi için Genel Müdürlüğümüze dilekçe ile de başvurabilirler. Bu başvuru neticesinde, söz konusu eser kapsamında gerçekleştirilmiş tüm satışlara ilişkin belgeler eser sahiplerine ulaştırılmaktadır.

Son dönemde geliştirilen mobil uygulama da vatandaşlarımızın bandrol bilgilerini takip edebilme imkanlarını kolaylaştırmıştır. iOS ve Android işletim sistemli cihazlarda kullanılabilen “Bandrol Sorgu” adlı uygulama üzerinden uygulamayı yükleyen her vatandaşımız, eser üzerindeki bandrole ilişkin künye bilgilerine (eser adı, eser sahibi adı, yayınevi adı) ulaşabilir, sorgulanan bandrolün hangi eser için alındığı bilgisine erişebilir. Bandrol künye bilgisi ile bandrolün tatbik edildiği eser arasında uyuşmazlık olması durumunda, uygulama üzerinden bildirimde bulunabilirler. Yapılan bildirimler Genel Müdürlüğümüz veritabanında saklanmaktadır. 

Bandrol uygulamasının denetlenmesi amacıyla 81 ilde denetim komisyonları faaliyet göstermektedir. 81 ilde faaliyet gösteren il denetim komisyonları bandrolsüzlük, usulsüz bandrol ya da sahte bandrol kullanımına ilişkin olarak sahada düzenli olarak denetimler yapmakta ve buna ilişkin olarak bir usulsüz kullanım tespit edilmesi halinde Cumhuriyet Başsavcılığına bilgi verilmek suretiyle söz konusu kitap ya da materyallere el konulmakta ve adli süreç başlatılmaktadır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Kültür ve Turizm Bakanlığı 
Telif Hakları Genel Müdürlüğü

Eklenme Tarihi: 30.03.2019 | Güncellenme Tarihi: 01.04.2019