T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞITELİF HAKLARI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
Neredeyim : Haberler > “YARATICI KÜLTÜR ENDÜSTRİLERİ VE SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMA” ÇALIŞTAYI İSTANBUL’DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

“YARATICI KÜLTÜR ENDÜSTRİLERİ VE SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMA” ÇALIŞTAYI İSTANBUL’DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

 “YARATICI KÜLTÜR ENDÜSTRİLERİ VE SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMA” ÇALIŞTAYI İSTANBUL’DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

 

Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı (UNCTAD) tarafından 2021 yılı “Sürdürülebilir Kalkınma için Uluslararası Yaratıcı Ekonomi Yılı” olarak ilan edilmiştir. Bu kapsamda ülkeler, yaratıcı kültür endüstrilerinin ülkelerin ekonomilerindeki önemine dikkat çekmek, kültür sanat profesyonellerine yönelik ilgiyi daha da artırmak ve sürdürülebilir bir büyüme için yaratıcı kültür endüstrilerini ön plana çıkarmak için programlar, etkinlikler düzenlemektedirler. Bu kapsamda; 2021 yılı içerisinde Bakanlığımız tarafından sürece katkı sağlamak amacıyla yaratıcı kültür endüstrileri konusunda ilgili tüm paydaşları bir araya getiren çok yönlü paneller/eğitimler düzenlenmiştir. “Pandemi Sürecinin Yaratıcı Kültür Endüstrileri Üzerindeki Etkisi ve Dijital Dönüşüm” ve “Yaratıcı Kültür Endüstrileri ve Kuluçka Merkezleri-Gençliği Yaratıcı Ekonomiye Hazırlamak” başlıkları altında online olarak yoğun ilgi ile takip edilen iki panel sonrasında “Yaratıcı Kültür Endüstrileri ve Sürdürülebilir Kalkınma” Çalıştayı yüz yüze olarak 12 Kasım 2021 tarihinde İstanbul’da gerçekleştirilmiştir.

Çalıştaya; Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül ÖZKAN YAVUZ, Telif Hakları Genel Müdürü Dr. Ziya TAŞKENT, İstanbul Üniversitesi, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi ve TED Üniversitesi Rektörleri, UNESCO Türkiye Milli Komisyonu KİFAÇ Komite Üyeleri, akademisyenler, sektör temsilcileri, kuluçka merkezleri temsilcileri ile basınımızın değerli temsilcileri katılmıştır. Üç oturumdan oluşan Çalıştay, Bakan Yardımcımız ve Genel Müdürümüzün açılış konuşmaları ile başlamış ve sonrasında Cansu ATAMAN’ın moderasyonuyla panelistler ve davetlilerin aktif katılımı ile devam etmiştir.

“Yaratıcı Kültür Endüstrilerinde Girişimcilik ve Kuluçka Merkezleri” başlıklı ilk oturumda Inogar Art Kültür ve Sanat Kuluçka Merkezi temsilcileri Dr. Ali Ercan ÖZGÜR ve Mert FIRAT ile Başkent Üniversitesi Yaratıcı Kültür Endüstrileri Araştırma ve Uygulama Merkezi (YAKEM) temsilcisi Dr. Erman M.DEMİR konuşmacı olarak katılmış, ülkemizde kültür sanat alanında yer alan kuluçka merkezleri ve Bakanlığımız yayını “Yaratıcı Kültür Endüstrilerinde Kuluçka Merkezleri Raporu”na ilişkin sonuçlar paylaşılmıştır.

“Medyada Kültürel İçerik” başlıklı oturuma konuşmacı olarak katılan UNESCO Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Deniz BAYRAKDAR ve TRT 2 Kanalı Kültür Editörü Erkan ŞİMŞEK medyanın etkisi, dijitalleşme ile oluşan yeni platformlar ve izleyiciye sunulan içeriklerin oluşturulması süreçlerinde kültürün etkisine değinmişlerdir.

Türkiye Oyun Geliştiricileri Derneği (TOGED) temsilcisi Özgür KARAYALÇIN ve dijital teknolojiler ve simülasyon teknolojileri alanında ilk sıralarda yer alan SANLAB firması temsilcisi Salih KÜKREK’in konuşmacı olarak katılım sağladığı “Türkiye’de Dijital Oyun Endüstrisi ve Dış Ticarete Etkisi” başlıklı son oturumda ise özellikle dijital oyun endüstrisi başta olmak üzere yerli yazılım ve veri tabanı endüstrisinin ekonomiye sağladığı katkı, dış ticarete etkisi ve sahip olunan potansiyelin artırılması gibi konulara değinilmiştir.

 

Galeri İçin Resmin Üzerine Tıklayınız

Eklenme Tarihi: 12.11.2021 | Güncellenme Tarihi: 12.11.2021