T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞITELİF HAKLARI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
Neredeyim : Haberler > 2021 YARATICI EKONOMİ YILI KONUŞMALARI KİTABI YAYINLANDI.

2021 YARATICI EKONOMİ YILI KONUŞMALARI KİTABI YAYINLANDI.

 

Birleşmiş Milletlerin daimi organlarından olan Ticaret ve Kalkınma Konferansı  (UNCTAD) tarafından 2021 yılının "Sürdürülebilir Kalkınma için Uluslararası Yaratıcı Ekonomi Yılı" olarak ilan edilmesi nedeniyle yaratıcı kültür endüstrilerinin ekonomimizdeki ve sürdürülebilir büyümedeki önemine dikkat çekmek amacıyla 2021 yılı içerisinde Genel Müdürlüğümüz tarafından yaratıcı kültür endüstrileri konusunda ilgili tüm paydaşları bir araya getiren paneller, eğitimler, çalıştaylar organize edilmiştir. 

“Pandemi Sürecinin Yaratıcı Kültür Endüstrileri Üzerindeki Etkisi ve Dijital Dönüşüm” ile “Yaratıcı Kültür Endüstrileri ve Kuluçka Merkezleri-Gençliği Yaratıcı Ekonomiye Hazırlamak” başlıkları altında iki panel çevrimiçi ve “Yaratıcı Kültür Endüstrileri ve Sürdürülebilir Kalkınma” Çalıştayı ise fiziksel olarak yüz yüze gerçekleştirilmiştir. Her üç programın video kaydına Telif Hakları Genel Müdürlüğü YouTube kanalı üzerinden ulaşılabilmektedir.

Bilindiği üzere, yaratıcı ekonomilerin ülkelerin ekonomi politikalarında önemli bir rol oynaması,  istihdam ve ihracat rakamlarına katkılarının yüksek olması, yüksek katma değer yaratarak ekonominin diğer sektörlerini canlandırma potansiyeline sahip olması yanında bu sektörlere gençlerin daha fazla yönelmesi gibi nedenlerle gün geçtikçe ülkelerin gündeminde önemli bir yere sahip olmaktadır. Bu sebeplerle Yaratıcı Ekonomi Yılı kapsamında gerçekleştirilen bu etkinliklerde akademi, sivil toplum, sektör ve kamudan kendi alanlarında uzman isimlerin sunduğu katkılar bir bütün olarak 2021 Yaratıcı Ekonomi Yılı Konuşmaları kitabında ortaya konarak bu alanda izlenecek politikalarda bir başvuru kaynağı olması amacıyla kamuoyunun ilgisine sunulmuştur.

 

Söz konusu esere https://www.telifhaklari.gov.tr/resources/uploads/2022/03/23/2021-YARATICI-EKONOMI-YILI-KONUSMALARI.pdf linki üzerinden ulaşılabilir.

 

 

Galeri İçin Resmin Üzerine Tıklayınız

Eklenme Tarihi: 25.03.2022 | Güncellenme Tarihi: 25.03.2022