T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞITELİF HAKLARI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
Neredeyim : Haberler > Türkiye’de Sinema Sansürünün Tarihini İnceleyen Eser Yayınlandı

Türkiye’de Sinema Sansürünün Tarihini İnceleyen Eser Yayınlandı

Türkiye’de Sinema Sansürünün Tarihini İnceleyen Eser Yayınlandı

 

Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğü arşivlerinde korunan Sansür Karar Defterleri, Türk sinema tarihinin yarım yüzyılı aşkın bir dönemine ışık tutmaktadır. Ülkemizde sansür uygulamalarının “Sinema Filmlerinin Kontrolüne Ait Talimatname” ile 1932 yılında başladığı kabul edilmektedir. Elimizde 1932-1988 yılları arasında yürütülen uygulamaların kayıtlı olduğu 96 adet Sansür Karar Defteri bulunmaktadır.

İki değerli akademisyenin öncülüğünde yirmiyi aşkın kişiden oluşan ekibin yürüttüğü ve iki yıl süren çalışmada yaklaşık 26 bin karar incelenmiştir. Çalışma ekibi tarafından -bütün dosya içerikleri ile beraber- 500 bin sayfayı bulan sansür kararları gözden geçirilmiş, sansüre gerekçe oluşturan duyarlılık başlıkları belirlenmiş ve bu sayede sansür uygulamalarının yaşanan dönemlere göre seyrini izlemek mümkün olmuştur.

Aşağıda yer alan bağlantılar üzerinden ulaşabileceğiniz, 3 bölümden oluşan eserin, sadece Türk sinemasına ilgi duyanlar değil, yakın tarihimizde yaşanan sosyal, kültürel ve politik gelişmelerin yansımalarını izlemek isteyenler tarafından da değerli bulunmasını dileriz.

 

Türkiye’de Sinema Sansürünün Tarihi CİLT 1.pdf

Türkiye’de Sinema Sansürünün Tarihi CİLT 2.pdf

Türkiye’de Sinema Sansürünün Tarihi CİLT 3.pdf

 

 

 

Galeri İçin Resmin Üzerine Tıklayınız

Eklenme Tarihi: 18.03.2022 | Güncellenme Tarihi: 18.03.2022