Neredeyim : Haberler > WIPO Görsel İşitsel İcralar Hakkında Pekin Anlaşması

WIPO Görsel İşitsel İcralar Hakkında Pekin Anlaşması

WIPO Görsel İşitsel İcraların Korunması Diplomatik Konferansı, 20-26 Haziran 2012 tarihleri arasında Çin’in başkenti Pekin’de gerçekleştirilmiştir. WIPO kapsamında görsel işitsel icralara ilişkin çok taraflı bir uluslararası anlaşmanın müzakere edilerek imzalanması amacıyla toplanan uluslararası konferansa Genel Müdürlüğümüzden de katılım sağlanmıştır.

Konferans’ta anlaşma taslağı üzerinde son değişiklikler yapılarak nihai metin oluşturulmuş ve imzaya açılmıştır. “WIPO Görsel İşitsel İcralar Hakkında Pekin Anlaşması”  (WIPO Beijing Treaty on Audiovisual Performances) ile ilk kez görsel işitsel eserler ve eser sahipleri uluslararası telif hakları çerçevesinde daha kapsamlı bir şekilde korunmaya alınmış olmaktadır.

WIPO çerçevesinde şimdiye kadar düzenlenen konferanslar arasında en yüksek katılım düzeyine ulaşan Konferansa 156 üye ülke, 6 hükümetler arası örgüt, 45 sivil toplum kuruluşu katılmış olup 48 ülke ise Konferans sonunda anlaşmayı imzalamıştır. 30 ülke tarafından onaylandıktan 3 ay sonra anlaşmanın uluslararası alanda yürürlüğe gireceği kabul edilmiştir. Bu kapsamda, 30 Nisan 2020 tarihi itibarıyla süreç tamamlanmış ve anlaşma uluslararası alanda yürürlüğe girmiştir.

Daha fazla bilgi için : https://www.wipo.int/treaties/en/ip/beijing/

Eklenme Tarihi: 05.07.2012 | Güncellenme Tarihi: 05.05.2020